آموزش سئو سایت جوملایی

نوشته شده توسط حمیدرضا اسماعلی زاده در تاریخ 28 مهر 1398

1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (باتشکر، امتیاز شما ثبت شد.)
Loading...
سئو سایت جوملا

افزایش سئو سایت جوملا

سئو سایت جوملا نوع دیگری از سیستم های سئو سایت به شمار می رود، که شما می توانید با استفاده از این سیستم به راحتی رتبه وب سایت خود را در موتورهای جستجوگر بالا ببرید.

می دانید که سئو سایت کمک می کند تا کسب و کار شما از رونق بالایی برخوردار شود. پس با آموزش بهینه سازی سایت جوملا توسط تیم نوین سئو همراه باشید.

سئو سایت جوملا یکی از روش های سئو سایت به شمار می رود که می توانیم بگوییم در برابر سئو سایت وردپرسی قرار می گیرد.امروزه روش های متعددی برای رونق کسب و کار پیشنهاد می شود. یکی از این روش ها استفاده از سایت ها برای جلب مشتری بیشتر در اینترنت است.

سئو سایت جوملا و سئو سایت وردپرس هر دو ویژگی و مزایای خاص خود را دارد. ما قصد داریم برای شما اطلاعاتی در مورد جوملا و نحوه سئو سایت با این نرم افزار را بیان کنیم. بهتر است چند دقیقه ای را با ما همراه باشید.

ما باید ابتدا بدانیم جوملا چیست و چگونه میتواند در سئو سایت تاثیر گذار باشد. ابتدا باید برای سئو سایت با جوملا یک تمپلیت جوملا داشته باشیم. می دانیم که در موتورهای جستجو داشتن یک نقشه سایت خوب و ادرس مناسب، از معیارهای مناسب برای رتبه بندی وب سایت به شمار می رود.

زمانی که صحبت از بالا رفتن رتبه وب سایت در موتورهای جستجو می نماییم، منظورمان تعداد بازدید های بالا از وب سایت شما است. همه به دنبال این هستند که وب سایتشان از بازدید بالایی برخوردار شود، زیرا این مسئله می تواند علاوه بر شناختن سایت، به رونق کسب و کار از طریق وب سایت نیز کمک شایانی نماید. 

آموزش سئو سایت جوملا

آموزش بهینه سازی سایت جوملا توسط نوین سئو

باید بگوییم جوملا در اصل یک سیستم مدیریت محتوا به شمار می رود گه از قدرت و محبوبیت بالایی برخوردار است. باید بگوییم جوملا نسبت به وردپرسی از حجم و کیفیت بالایی برخوردار است، اما همین مسئله منجر شده است تا افراد کمی قادر به استفاده از این سیستم باشند. 

سیستم مدیریت محتوای جوملا در سال های متوالی موفق شد به عنوان محبوب ترین و قدرتمند ترین سیستم سئو سایت شناخته و انتخاب شود. برخی از کاربران در ایران نیز استفاده از سیستم جوملا را به سیستم وردپرس ترجیح می دهند.

اما باید بدانیم تمامی کاربران معیارهای استفاده از این سیستم را به خوبی می شناسند؟ یا صرفا به دلیل محبوبیت و قدرت بالا از این سیستم در سئو سایت های خود استفاده می کنند؟ ما چند مورد از معیارهای سیستم جوملا را در سئو سایت بیان خواهیم نمود.

تکنیک های بالا بردن سئو سایت جوملا با نوین سئو

باید بگوییم استفاده از برنامه جوملا برای سئو سایت، چند معیار مهم را در بر خواهد داشت. که تیم نوین سئو به شما آموزش می دهد.

نقشه سایت و ثبت در موتورهای جستجو

بهینه سازی آدرس وب سایت

اولین معیار بهینه سازی آدرس وب سایت در موتور های جستجوگر است. سئو سایت از طریق برنامه جوملا به ما این امکان را میدهد تا ادرس تمامی صفحات خوانای وب سایت خود را برای موتور های جستجو قابل درک نماییم. 

بهینه سازی ادرس به جستجوگرها کمک می کند تا بهتر و مناسب تر صفحات مورد نظر را برای کاربران جستجو نمایند. اگر شما از آدرس های نا مناسب استفاده نمایید، به هیچ عنوان نمی توانید سئو سایت خود را بهبود ببخشید. 

شما باید در اولین مرحله برای سئو سایت از طریق برنامه جوملا، دو گزینه Use URL rewriting و Search Engine Friendly URLS را فعال نمایید. علاوه بر آن می توانید برای سئو سایت خود از کامپوننت های معتبر نیز استفاده نمایید. 

این کامپوننت ها به شما کمک نمی کنند تا ادرس مناسب و جدیدی برای وب سایت خود ایجاد کنید، بلکه به شما کمک می کنند تا خطاهای 404 که بر روی وب سایت شما ایجاد می شود را به راحتی تشخیص داده و برطرف نمایید. 

استفاده از کامپوننت ها تاثیر بسیاری بر روی سئو سایت جوملا دارد. شما حتی می توانید با کامپوننت ها آدرس های قدیمی سایت را به روز رسانی نموده و تبدیل به آدرس های جدید نمایید. 

نقشه سایت و ثبت در موتورهای جستجو

نقشه سایت و ثبت در موتورهای جستجو

دومین معیار استفاده از بهینه سازی برای جوملا، ایجاد و نصب نقشه وب سایت است. باید بگوییم این معیار از جمله مهمترین معیارهای استفاده از جوملا می باشد. شما با استفاده از یک نقشه سایت مناسب، به راحتی قادر هستید صفحات وب سایت خود را به موتورهای جستجو بشناسانید. 

می توانید برای نصب نقشه سایت در جوملا از افزونه ی Xmap استفاده کنید. این برنامه قابلیت های فراوانی دارد. پس از ان که نقشه وب سایت خود را با این افزونه ایجاد کردید، آن را به راحتی به موتورهای جستجو مخصوصا گوگل معرفی می کنید. 

متا تگ توضیحات و بهبود بخشیدن به عنوان های صفحات وب سایت

متا تگ توضیحات و بهبود بخشیدن به عنوان های صفحات وب سایت

باید بگوییم سومین معیار برای استفاده از جوملا در سئو سایت، بهبود بخشیدن به عنوان صفحات وب سایت است. این معیار نیز در رتبه بندی سایت بسیار حائز اهمیت است. از این رو باید با دقت آن را تنظیم نمایید. زمانی که شما حداکثر طول عنوان و تگ را در صفحات رعایت نمودید، می توانید صفحات وب سایت خود را در موتورهای جستجو از خوانایی بالایی برخوردار نمایید.

شما باید بدانید که تگ های تصاویر در سایت خود را نیز بهینه سازی نمایید. می دانیم که تمامی تصاویری که در سایت ها قرار می گیرند، دارای برچسب alt هستند. شما باید در سئو سایت با جوملا برای تگ های مربوط به تصاویر خود از متن های جایگزین استفاده کنید. 

حدالامکان باید کلمات کلیدی وب سایت خود را نیز در این تگهای تصاویر به کار ببرید. این تگ ها می توانند 4 کلمه ای یا 8 کلمه ای باشند. این نکته را به یاد داشته باشید که اگر در موتور های جستجو مسیر تصاویر به غلط وارد شود، می تواند د سئو سایت شما تاثیرات منفی و مخربی بگذارد. 

استفاده از افزونه سئو جوملا

استفاده از افزونه سئو جوملا

یکی دیگر از معیارهای سئو سایت با جوملا استفاده از افزونه ها است. این افزونه ها به شما کمک می کنند تا وب سایت خود را بهتر بهینه سازی نمایید. علاوه بر آن با استفاده از پلاگین ها شما می توانید از مفید بودن و انتخاب شدن مطالب وب سایت خود توسط موتورهای جستجو، اطلاع کسب نمایید. 

در سئو سایت جوملا پلاگین های بسیاری مورد استفاده قرار می گیرند. می توانیم به برخی از این پلاگین های مهم اشاره نماییم. sh404SEF، SEOSimple، Zoo for JoomSEF، Xmap و.. از بهترین افزونه سئو جوملا به شمار می روند. 

انطباق سیستم جوملا با سرورهای سایت

انطباق سیستم جوملا با سرورهای سایت

اگر قصد دارید وب سایت خودتان را با پارامترهای موتورهای جستجوگر منطبق نمایید، باید برخی اقدامات را بر روی وب سایت خود انجام دهید. شما می توانید این اقدامات را در چندین مرحله انجام دهید تا سئو وب سایت جوملایی برای شما صورت پذیرد. 

اولین قدم منطبق نمودن سرورهای وب سایت با سیستم جوملا است. باید این نکته را بدانید که اگر از هاست های ویندوزی استفاده می کنید، برای بهره مند شدن از سیستم جوملا با مشکلات بسیاری روبرو خواهید شد. زیرا هاست های ویندوزی به راحتی قادر نیستند با سیستم جوملا منطبق شوند. 

پس با این حساب باید از نصب سیستم جوملا بر روی هاست های ویندوزی جدا خودداری نمایید، بهترین سرورها برای نصب جوملا، سرور های لینوکسی هستند. این سرورها بسیار با سیستم جوملا منطبق می باشند. پس کار با سیستم جوملا را نیز برای کاربر آسان تر می نمایند. 

تغییر نام فایل .Htaccess به فایل Htaccess.Txt

تغییر نام این فایل ها به شما کمک می کند تا یو آر ال های کوتاه تر و مختصر تری تهیه کنید. یو آر ال هایی که موتور جستجوگر گوگل آن را بپسندد. اگر نتوانید قابلیت URL Rewriting را فعال نمایید، متاسفانه قادر به ایجاد یو آر ال های مورد پسند گوگل نخواهید بود. این مسئله می تواند سئو سایت شما را در گوگل با مشکلات عدیده ای روبرو کند. 

فعال نمود قابلیت های URL Rewriting و SEF URLs

فعال نمود قابلیت های URL Rewriting و SEF URLs

در مرحله سوم برای سئو سایت جوملا باید به قسمت تنظیمات وارد شده و دو گزینه ی URL Rewriting و SEF URLs را فعال نمایید. هر یک از این قابلیت ها دارای عملکردی تفاوت هستند. شما با فعال نمود URL Rewriting قادر خواهید بود عبارت های مختلفی همچون Index.Php را از یو ار ال ها حذف کنید. 

یا با فعال نمودن قابلیت SEF URLs، شما می توانید کاراکتر های نامفهومی که در یو ار ال ها وجود دارد را، به راحتی حذف نمایید. این که شما مایل باشید دیگر تنظیمات جوملا در این بخش را نیز تغییر دهید، بستگی به نظر خود شما دارد. 

حذف کردن "Image" از فایل Robots.Txt

حذف کردن “Image” از فایل Robots.Txt

یکی از قسمت هایی که می تواند زمان زیادی از شما در سئو سایت با سیستم جوملا بگیرد، حذف کردن Image از فایل روبات است. زمانی که شما وارد فایل Robots.Txt می شوید، بخشی با نام فایل تصاویر مشاهده می کنید. 

این بخش از دسترس موتور های جستجو خارج است. یا به نوعی این بخش به موتورهای جستجو اجازه نمی دهد تا تصاویر را بررسی کند. البته این بخش اصولا در بخش های آماده، از پیش تصحیح و حذف شده است. 

این مسئله را می دانیم که تصاویر وب سایت شما قادر هستند به راحتی ترافیک بالایی برای سایت شما به ارمغان آوردند. پس ما به هیچ عنوان دنبال این نیستیم که از انتشار و نمایش تصاویر در موتورهای جستجو جلوگیری نماییم. 

شما باید با بررسی این بخش از تنظیمات جوملا، به موتور های جستجو اجازه دهید دسترسی آسان به تصاویر وب سایت شما داشته باشند. تا از طریق تصاویر، بتوانید به رتبه بالایی در گوگل دست یابید. 

نصب کردن ویرایشگر JCE

نصب کردن ویرایشگر JCE

این ویرایشگر دراصل رایگان بر روی سیستم جوملا نصب می شود. اما باید بگوییم امکانات عالی و خوبی را برای سئو سایت در اختیار شما قرار می دهد. باید بگوییم ویرایشگر هایی که به صورت پیش فرض در سیستم جوملا وجود دارند، از قابلیت کمتری نسبت به ویرایشگر JCE برخوردار می باشند. 

شما با استفاده از این ویرایشگر قادر هستید به راحتی و در کمترین زمان ممکن متن جایگزینی را برای تصاویر خود انتخاب و آن را به تصاویر وب سایت خود اضافه نمایید. پس بهتر است حتما اقدام به نصب این ویرایشگر بر روی سیستم جوملای خود نمایید.

ریدایرکت کردن یکی از نسخه های Www به نسخه بدون Www

ریدایرکت کردن یکی از نسخه های Www به نسخه بدون Www

می دانید که در سیستم های وردپرس این مسئله به صورت خودکار انجام می گیرد. اما شما باید در سیستم جوملا ریدایرکت را خودتان تنظیم نمایید. زمانی که مشکل تکراری بودن محتوا حل نشود، شما با این مشکل رو به رو خواهید شد. پس باید وارد فایل Htaccess شوید، و اقدام به ریدایرکت نمودن نمایید.

اضافه کردن لینک های داخلی به مطلب

زمانی که تصمیم می گیرید وب سایت خود را با سیستم های جوملا مدیریت نمایید، باید بدانید که تکراری بودن یک مطلب در وب سایت می تواند مشکل بزرگی در رتبه بندی سایت شما به شمار رود. از این رو می توانید با استفاده از لینک های داخلی در وب سایت خود، این مشکل بزرگ را حل کنید. 

شما می توانید در صفحات وب سایت خود، از لینک های بدون www یا لینک هایی که دارای www هستند بهره مند شوید. اما این نکته را به خاطر داشته باشید، که حتما از آدرس های صحیح برای لینک دهی استفاده نمایید. 
با این حرکت گوگل قادر نخواهد بود لینکی را در صفحات تکراری شما بیابد. همین مسئله منجر می شود تا موتورهای جستجو با اطمینان بیشتری به وب سایت شما رتبه دهند.

افزایش سرعت وب سایت جوملایی

افزایش سرعت وب سایت جوملایی

یکی دیگر از مسائلی که باید در مورد سئو سایت جوملا به آن توجه کنید، بالا بردن سرعت وب سایت شماست. البته این مسئله صرفا مختص به سیستم جوملا نیست. در کل باید به آن دقت نمایید. البته باید بگویم استفاده از نسخه های جدید جوملا به صورت خودکار این مشکل را برطرف نموده است.

زیرا این سیستم مدیریت محتوا خود از سرعت بسیار بالایی برخوردار است. حتی می توانیم بگوییم سرعت جوملا در نسخه جدید، از تمامی سیستم های سئو سایت بالاتر رفته است. پس با خیال راحت از این مرحله رد شوید.

اما اگر باز هم قصد بالا بردن سرعت وب سایت خود را دارید، می تواند با استفاده از کش در فایل های سایت، یا فشرده سازی عکس ها، و فعال نمودن Gzip، سرعت سایت خود را به صورت فوق العاده ای بالا ببرید.

نصب کامپوننت های مناسب برای سیستم جوملا

در مورد کامپوننت ها و فواید استفاده از آنها در ابتدای مطلب صحبت کردیم. اما برای تکمیل توضیحات باید بگوییم که، استفاده از کامپوننت ها به وب سایت شما کمک می کند تا نقشه های XML و HTML را به راحتی برای وب سایت خود تهیه نمایید. می دانیم که نقشه های سایت نیز در سئو سایت شما بسیار تاثیر گذار خواهد بود. 

منابع : radzad.com , sitestory.net , sitedesign.joomir.com , alefyar.com , سئو سایت جوملا

« هر سوال یا نظری دارید فقط کافیه در زیر کامنت بذارید تا کمتر از 24 ساعت بهش پاسخ بدیم »